Sitter med ett leende på mina läppar när jag tänker på gårdagens raw food-kurs på usyoga. Det var verkligen en kul och inspirerande dag.
Dukat och klart och bordet inväntar alla 20 härligt nyfikna deltagare:-)

Jag ÄLSKAR att inspirera människor till att ta reda på hur bra det går att må med hjälp av att äta mer naturlig och otrolig näringsrik raw food-kost!
Det handlar inte alls om allt eller inget utan bara det att lägga till mer bra kost från där man befinner sig just nu. Många var de deltagare igår som berättade om hur det börjat lägga till en smoothie eller så per dag och av bara den vanan märkt hur de börjat bli piggare och hur kroppen fått ett ökat sug efter mer bra och hälsosam mat! För precis så häftigt är det, smaklökarna ändras och när kroppen (och sinnet) väl har fått testa hur fräscht och gott det är att äta nyttig och renande kost och hur pigg man blir ♥ så vill man bara ha mer av det.
Min raw food-inspirationsdag igår varvades med föreläsning, raw food-demos och provsmakningar:-)

Deltagarna fick provsmaka en grön smoothie, 2 olika frukostar, till mellanmål några raw food-kex med 4 olika röror samt grönsaksstavar.
När det var dags för lunch bjöds det på 3 olika smarriga grönsaksbaserade rätter,

och till dessert massor utav god fika.

Chokladmoussen på avokado blev som alltid en stor succé:-)

Nästa kurs är redan nu på söndag, (den 17:e mars) Det finns än så länge 2 platser kvar och vill du ta chansen att vara med på en inspirerande livsförändrande kursdag så kan du läsa mer HÄR och anmäla dig till Ulrica på ulrica@usyoga.se
HÄR kan du läsa mer om kursen igår från en av deltagarna, Tania, som bloggat om dagen.
Hoppas vi ses nu på söndag!

Karin♥

 

Dela gärna med en vän!

Fler Inlägg

Golden Coconut Curry med sötpotatis & kikärtor

Supergod och enkel gryta, full av näring. Perfekt att laga och ha med i…


Ny energi – skapa balans och hållbara vanor i vardagen

Få inspiration till hur du kan börja året med energi, fokus och små vanor som…


Gör egen hemmagjord choklad

Ett enkelt och naturligt chokladrecept som du kan variera i oändlighet med dina…