Säsong för kungen av grönt, GRÖNKÅL!

Grönkål är nämligen något av det nyttigaste vi kan äta:-)

Jag köper alltid mycket grönkål åt gången och ställer min grönkål i en kruka med vatten utomhus. Den håller sig fräsch länge då. På morgonen går jag bara ut och plockar av lite kvistar och gör en morgonsmoothie, juice eller grön smoothie-bowl till frukost.

Som till exempel den här som jag åt härom dagen med grönkål, kokosmjölk, avokado, vanilj och ett par dadlar. Kokosflingor, kokoschips, hallon, pumpafrön, blåbär och bipollen som topping.

Jag använder också mycket grönkål i mina sallader och ibland gör jag grönkålschips i min torkugn eller vanliga ugn.
Recept på en mycket god, nyttig och fräsch grönkålssallad hittar du HÄR. ♥♥ 
Grönkål innehåller mycket bra som till exempel järn, kalcium, magnesium,vitamin A, C, E och B6. Dessutom innehåller den mycket klorofyll, antioxidanter och så är den alkalisk (basisk).

Idag vill jag dela med mig av ett par smoothie recept med grönkål i, recepten är hämtade från mina böcker, Karins Gröna Värld och Grönsakskärlek.
Love your greens!!!

Karin♥

3 x Grönt med päronsmak (2–3 glas) 


2–3 päron
3 dl vatten
1 avokado
1 mangoldblad
1 näve färsk grönkål
1⁄2 påse bladspenat (ca 35 g)
Ta bort stammen från mangoldbladet och gör likadant med grönkålen. Hacka i mindre bitar och dela också päronet i mindre bitar. Mixa alla ingredienser i en mixer till en slät smoothie. Servera direkt.

Grönkål & Mango ( 2 glas) 


2 dl fryst eller färsk finhackad grönkål
3 dl fryst eller färsk mango
1–2 päron
1 avokado
4 dl vatten
Mixa allt i en mixer och servera direkt.

Dela gärna med en vän!

Fler Inlägg

Magiskt yogaretreat på Mallorca

Ljuvlig resa som fyllde på kropp & själ - en fantastisk kraftplats bland bergen…


Din kropp är unik – men grunderna för hälsa är desamma

Vi pratar mycket om optimering och biohacking. Men sanningen är att många av…


Magen, maten & motivationen

Känner du dig ur fas? Här får du tips för att stötta magen och hitta tillbaka…